Nicolas Cage

15. října 2008 v 16:53
Nicolas Cage

Rodné jménoNicholas Kim Coppola
Narození7. leden 1964
USA Long Beach, Kalifornie
Aktivní roky1981-
ChoťPatricia Arquette (1995-2001)
Lisa Marie Presley (2002-2004)
Alice Kim (2005-)
Oscar

Nejlepší herec
1995 - Leaving Las Vegas
Zlatý glóbus

Nejlepší herec ve filmovém dramatu
1995 - Leaving Las Vegas

Mládí

Nicolas Cage se narodil na Long Beach v Kalifornii a strávil zde i část svého mládí. Má německé a italské předky. Jeho otcem je August Floyd Coppola - profesor literatury a bratr vlivného režiséra Francise Forda Coppoly, jeho matkou je Joy Vogelsang, choreografka a tanečnice, jež byla kvůli chronickým depresím často hospitalizována, což jí na dlouhé doby odlučovalo od zbytku rodiny. Cageovi rodiče jsou od roku 1976 rozvedeni. Nicolas má dva bratry - Christophera (režisér) a Marca, přezdívaného "The Cope" (osobnost newyorského rozhlasu). Sestřenicí Nicolase Cage je režisérka a scénaristka Sofia Coppola.
Nicolasova první herecká zkušenost byla školní dramatizace Golden Boy.

Kariéra

Nicolas Cage je známý svými výběry různorodých rolí. V průběhu své kariéry hrál jak ve filmech s vysokým rozpočtem, tak i ve středním proudu a nízkorozpočtových snímcích. Od svého filmového debutu ve snímku Zlaté časy na Ridgemont High (někdy též Nářez na Ridgemonské střední, v originále Fast Times at Ridgemont High) před více než dvaceti lety neustále trval na tom, že se chce objevit ve velkém množství různorodých filmů.
Dvakrát byl nominován na Oscara. Jednoho získal za ztvárnění alkoholika se sebevražednými sklony ve snímku Leaving Las Vegas, druhou nominaci mu vynesla role spisovatele Charlieho Kaufmana a jeho fiktivního dvojčete Donalda ve filmu Adaptace. Vyjma těchto úspěchů si většina jeho filmů s nižším rozpočtem nevedla příliš dobře ve srovnání s ostatními akčními trháky, ve kterých hrál. Diváci kupříkladu téměř úplně ignorovali jeho nekonvenční snímky Obchodník se smrtí a Pan Rosnička. Navzdory příznivým recenzím jeho hereckých výkonů a celosvětovému uvedení obou filmů si ani jeden z nich nezískal významnější skupinu diváků. Naopak kritikou nebyl příliš příznivě přijat snímek Proutěný muž, avšak totálně zavrhovaný film Ghost Rider z roku 2007 se stal hitem a vydělal více než 45 milionů dolarů pouze během premiérového víkendu a do konce března 2007 po celém světě více než 208 milionů.
V současnosti je Cage činný i v dalších oblastech spojených s filmem - režii a produkci. Jeho režisérským debutem bylo drama Sonny, v němž do hlavních rolí obsadil Jamese Franca, Brendu Blethyn a Menu Suvari, na malou chvíli se v něm objevil i on sám. Ohlasy na snímek byly rozličné a i v kinech se promítal pouze krátce. Úspěšnější již však je Cageova producentská kariéra. Již první snímek jeho společnosti Saturn Films, kterou založil spolu s Normem Golightlym, Ve stínu upíra (Shadow of the Vampire), byl nominován na Oscara.

Osobní život

Nicolas Cage prožil romantická partnerství s Patricií Arquette, Sarah Jessicou Parker a Lisou Marií Presley (jeho první a třetí žena). S herečkou Christinou Fulton měl prvního syna, Westona (*26. prosince 1990). V současnosti je ženatý s Alice Kim, američankou korejského původu, někdejší číšnicí v sushi baru v Los Angeles. 3. října 2005 se jim narodil syn Kal-El (podle rodného jména Supermana v DC comics).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama