blond

14. října 2008 v 21:49

Blond vlasy

Snad žádná jiná barva vlasů nevyvolává tolik rozporuplných reakcí jako blond. Na jedné straně jsou blonďaté vlasy a jejich majitelky věčným zdrojem mužského vtipkování, na straně druhé je ale muži obdivují. Jedno je však jisté, krásně zářivá blonďatá hříva za ohlédnutí jistě stojí.

Přirozené blondýny

Dospělé ženy s přirozeně blond vlasy patří většinou ke skandinávskému typu, mají světlou pleť a modré oči. Průměrná kštice blondýnek obsahuje cca 140 000 vlasů, což je přibližně o třetinu více, než je tomu u brunetek či zrzek. Přirozeně světlé vlasy se vyskytují čím dál méně a je pravděpodobné, že časem zcela vymizí. Je-li totiž matka čistá blondýna a otec hnědovlasý, většina jejich potomků bude mít s největší pravděpodobností též hnědé vlasy, byť ve světlejším odstínu než otec. Světlé vlasy také tmavnou s věkem.
Lidé mají tendenci posuzovat blondýnky jako submisivní, nevinná a méně vypočítavá stvoření. Tato tvrzení podporují i některé americké výzkumy a je možné, že právě zdánlivá nevinnost a plachost jsou příčinou, proč blondýnky tolik přitahují muže a proč si tolik hnědovlásek barví vlasy na blond či prosvětluje vlasy melírem.

"Falešné" blondýny

Už ve starém Řecku a Římě se vyskytovaly první blond paruky, které se vyráběly z vlasů otrokyní pocházejících ze severu. Blondýnek však výrazně přibylo až ve dvacátém století, když byl vynalezen způsob, jak si tmavé vlasy odbarvit. Po válce už barviva a odbarvovače zaplavily celý svět a falešné blondýnky se ve větší míře začaly vyskytovat i u nás. Podle průzkumu provedeného během akce "Sunsilk vlasové centrum" si 80 % českých žen vlasy barví, používá melír či přeliv. Z těch, které si vlasy barví, si více než čtvrtina obarvuje vlasy na blond a ty, které používají melír, dávají v 72 % případů přednost blonďaté barvě či kombinaci blonďatého a hnědého melíru.

Blonďaté vlasy jsou starost

Udržet si stále pěknou barvu blonďatých vlasů může být problém. Barva postupem času ztrácí na intenzitě, vlasy vypadají mdle, bez lesku a vitality. Ideální prostředek k zesvětlení vlasů je slunce, neboť po několika dnech pobytu na přímém slunci se jednotlivé pramínky vlasů "vyšisují" (zesvětlí). Radost z toho mají však zejména přirozené blondýny, kterým se vlasy po dovolené jen třpytí. Hůře ale mohou dopadnout barvené blondýny, jimž slunce může chemicky upravenou barvu podstatně změnit a z pěkného zlatého blondu se může stát "myší šeď" a některé prameny mohou též "házet" dokonce i nazelenalý odstín.

Co s tím?

Pokud si blondýnky, ať už přirozené či barvené, chtějí udržet stále pěknou barvu svých vlasů, mohou jim pomoci např. bylinné odvary z heřmánku či listů šalvěje. Avšak nejjednodušší, nejrychlejší a nejefektivnější možností je použít speciální šampony a kondicionéry určené pro zvýraznění blond barvy. Tyto šampony díky svému speciálnímu složení barevně zvýrazní vyšisované pramínky, které díky tomu působí přirozeněji. Světlé vlasy si udrží svoji původní barvu, která nebude ztrácet na intenzitě ani lesku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama